Razvijte svoju naučnu ideju uz podršku stručnjaka!

MENTORSKI PROGRAM

Mentorski program namenjen istraživačima  pruža jedinstvenu priliku za razvoj naučnih ideja kroz seriju vebinara i direktan rad sa mentorima. Program obuhvata:

  • Vebinare sa međunarodnim predavačima na engleskom jeziku (ukupno 4 sesije po 1 sat). Teme vebinara su:
    1. Regionalni startup ekosistem – stanje i pravci razvoja (2x1h)
    2. Regionalno startup iskustvo – trendovi u svetu startupa (2x1h)
  • Mentorski rad uživo (i online na zahtev) – sa fokusom na razradu vaših naučnih ideja u poslovne modele. Ukupno 16 časova mentorstva raspoređenih tokom 4 meseca (4 časa mesečno).

Mentorstvo se prilagođava oblasti istraživanja, uz povezivanje sa praksom kroz saradnju sa Inovacionom zajednicom Šumadije i Zapadne Srbije. Učesnici će imati priliku da primene svoja istraživanja u stvarnom poslovnom okruženju i steknu praktično iskustvo koje će ih približiti svetu preduzetništva.

Prijavite se i iskoristite priliku da razvijete svoje ideje uz podršku eksperata i povezivanje sa startup zajednicom!

MENTORSKI PROGRAM

TEME MENTORSTVA

  • Uvod u startap – Definisanje, terminologija i faze razvoja startapa (2h)
  • Uvod u startap – Značaj startapa i inovativnih poduhvata (1h)
  • Zašto i na koji način koristimo poslovne modele (alate) (1h)
  • Ideacija i validacija tržišne potrebe (2h)
  • Razvoj poslovne ideje primenom LEAN CANVAS poslovnog modela (5h)
  • Kako finansirati startap – izvori finansiranja (1h)
  • Uloga startap ekosistema u razvoju startapa (1h)
  • Zaštita intelektualne svojine (1h)
  • Veštine poslovne komunikacije, javni nastup i priprema za PITCH(2h)
MENTORSKI PROGRAM ZA ISTRAŽIVAČE
Prednosti za istraživače:
  • Učešće na međunarodnim webinarima i poslovnim obukama iz oblasti startup preduzetništva.
  • Mentorstvo i stručna podrška u pokretanju sopstvene startup kompanije.
  • Povezivanje sa međunarodnim istraživačima i mogućnost razmene preko EURAXESS Startup Hub platforme.
  • Pristup investitorima i pomoć u pronalaženju finansiranja za naučne ideje, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
  • Povećanje međunarodne vidljivosti istraživača i njihovih poslovnih ideja preko EURAXESS Startup Hub i Local EURAXESS Startup Hub platformi.
  • Povezivanje sa članicama Inovacione zajednice Šumadije i Zapadne Srbije, domaćim i međunarodnim kompanijama, u cilju razvijanja poslovnih ideja.
  • Mogućnost pisanja doktorata ili sprovođenja istraživanja finansiranih od strane kompanija, i osnivanje startup-a po završetku istraživanja.
  • Novčane nagrade za dve najbolje naučne ideje, procenjene od strane stručne komisije sastavljene od predstavnika privrede.

Prijavljene ideje za
MENTORSKI PROGRAM

Ideja: EKOCIKLUS

je inovativna ideja koji kombinuje održivu proizvodnju zdrave hrane, poljoprivredu, ekstrakciju etarskih ulja i korišćenje otpada za proizvodnju biopeleta, čime stvara jedinstveni zatvoreni sistem proizvodnje. Osnovni cilj „EkoCiklus“ startapa je da razvije integrisan sistem koji obuhvata uzgoj organskih i lekovitih biljaka, proizvodnju etarskih ulja, kao i efikasno iskorišćavanje biljnih ostataka za proizvodnju energije u vidu biopeleta. Ono što „EkoCiklus“ čini originalnim jeste njegova integrisana i inovativna primena koncepta cirkularne ekonomije u poljoprivrednoj proizvodnji. Praktična primena se ogleda u više aspekata kroz proizvodnju zdravih proizvoda, primenu u kozmetičkoj industriji, aromaterapiji, prirodnoj medicini i doprinos u energetskom sektoru.

Nenad Zlatić, asistent PMF Kragujevac

Ideja:STEAM + X

pristup predstavlja akronim koji označava sledeće: Science (nauka), Technology (tehnologija), Engineering (inženjerina), Art (umetnost), Mathematics (matematika). Predstavlja svojevrsni interdisciplinarni pristup obrazovanju. STEAM + X pristup obrazovanju je još uvek relativno mlad i ne toliko zastupljen u Srbiji. Cilj istraživanja biće primena STEAM + X pristupa u nastavi engleskog jezika budući da bi data primena različitih disciplina (prevashodno nauke, tehnologije i umetnosti) mogla biti od koristi pri uspešnom usvajanju engleskog jezika pružajući raznovrstan korpus. STEAM + X pristup je u našoj zemlji još uvek relativno u povoju kada su u pitanju gotovo sve discipline, ne samo nastava stranog (engleskog) jezika, te će se inovatinost istraživanja zasnivati prevashodno na nedovoljnoj zastupljenosti datog pristupa. Praktična primena istraživanja ogledaće se u činjenici da će učenicima biti omogućeno da primenom i dostupnošću različitih disciplina lakše i na zanimljiviji način usvoje engleski jezik, što će uticati i na porast same motivacije učenika za usvajanje stranog (engleskog) jezika.

Katarina Lazić, istraživač saradnik FILUM Kragujevac

Ideja br.3

Srbija je jedan od najvećih proizvođača maline u svetu i globalni lider u izvozu ovog voća u smrznutom obliku. S tim u vezi,  veoma je značajno ukazati na mogućnost uključivanja maline u proces berzanskog trgovanja. Maline su veoma tražena roba na svetskom tržištu iz više razloga. Pored toga što predstavljaju ukusno voće koje se može konzumirati bez bilo kakve dalje prerade, one predstavljaju važan input u proizvodnji sokova, džemova i slično. Takođe, one su veoma popularne i zbog nekih dokazanih lekovitih svojstava što potvrđuju i različita empirijska istraživanja. Osnovni cilj naučne ideje jeste uređivanje tržišta maline u Republici Srbiji. Od formiranja berze maline korist bi imali i proizvođači i kupci ovog voća, u čemu se ogleda veliki praktični značaj realizacije pomenute ideje. Kod proizvođača maline, uglavnom sitnih poljoprivrednih gazdinstava, često je prisutno veliko nezadovoljstvo visinom otkupne cene malina i načinom njenog utvrđivanja. S tim u vezi, sistem trgovanja preko robne berze predstavlja veoma pouzdan model utvrđivanja nepristrasne, ravnotežne i transparentne tržišne cene robe. S druge strane, korist od robne berze imaju i kupci. Trgovina preko robne berze podrazumeva standardizaciju berzanskog materijala koja uključuje razvijen sistem garancija kvaliteta i kvantiteta robe. Malina kao potencijalni berzanski materijal do sada nije analizirana u naučnoj i stručnoj javnosti, osim u autorskim i koautorskim naučnim radovima kreatora ove ideje. Upravo, originalnost naučne ideje se ogleda u kvalitetnim i relevantnim studijama autora publikovanih u međunarodnim naučnim časopisima i prezentovanih na međunarodnim konferencijama.

Dragan Stojković, vanredni profesor Ekonomski fakultet Kragujevac

Ideja br. 4

Imajući u vidu da se savremeni sport ne može zamisliti bez upliva nauke i naučnih dostignuća, moja potreba je da kroz program za razvoj naučnog preduzetništva apliciram sa idejom „SPORTSKO-REKREATIVNA DIJAGNOSTIKA“. Učešće u savremenom sportu i rekereativnim aktivnostima prate i mnogi rizici od povreda. Pretpostavki za ovakvo stanje je mnogo, a neadekvatno treniranje, priprema treninga i izostanak testiranja i merenja antropoloških karakteristika mladih sportista su samo neki od uzroka. Zato je važno periodično vršiti testiranja i merenja kod sportista, a sve u cilju kako bi se stvorila jasna slika o spremnosti sportiste za izazove koje nosi savremeni sport, i time preventivno delovalo na nastanak sportskih povreda. Materijalnom opremljenošću (adekvatan prostor i savremena oprema, koja je namenjena za dijagnostiku u sportu: motoričkih sposobnosti i antropometrijskih karakteristika (Isometric, OptoJump, BalanceBoard, foto ćelije), telesne kompozicije (InBody270)) i kvalitetnim ljudskim resursom (stručni profeori i saradnici), može se u punoj meri izaći na „sportsko tržište“, a naročito ako se uzme u obzir da ova ideja nije do sada zaživela na teritoriji Zapadne srbije. Time bi se stvorila jasna slika o postojećem nivou i kvalitetu pripremljenosti sportista, i omogućila izrada plana za dalje sprovođenje trenažnih aktivnosti. Dobijeni podaci bi svakako dopunili bazu podataka sa drugim istraživačima. To stvora mogućnost da se ova oblast i problematika naučno posmatra, a pre svega multidisciplinarno, jer jedino takvim, naučnim pristupom, može se doći do adekvatnih rešenja za praktičnu primenu. Dijanostika motoričkih sposobnosti i antropometrijskih karakteristika, ne bi imala samo primenu na sportskoj populaciji, već bi bila aplikativna i za populaciju rekreativaca.

Cilj: Testiranja i merenja sportista, a sve u cilju kako bi se stvorila jasna slika o spremnosti sportiste za izazove koje nosi savremeni sport, i time preventivno delovala na kvalitet trenažnih procesa i nastanak sportskih povreda.

Originalnost i praktična primena: Usluge „sportsko-rekreativne dijagnostike“ bi predstavljale novinu u Zapadnoj Srbiji. Dobijeni podaci bi obogatili baze podataka, pa čak i na svetskom nivou i time bi se stvorila mogućnost komparacije sa podacima drugih ustanova iste ili slične delatnosti, kako u zemlji tako i u inostranstvu, a sve u cilju podizanja kvaliteta planiranja, organizacije, sprovođenja i evaluacije trenažnih procesa.

Slobodan Pavlović, vanredni profesor Pedagoški fakultet Užice

Želite da se prijavite za
MENTORSKI PROGRAM ?

Preuzmite formular za učesnike, popunite ga i dostavite nam na email euraxess.startup@uni.kg.ac.rs

Ovaj projekat je dobio sredstva iz programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont Evropa u okviru projekta ERA TALENT finansiranog po ugovoru o grantu br. 101103476